Portsmouth FC - Cardiff City FC Odds tip 05.09.2026

Optakt til kampen Portsmouth FC mod Cardiff City
Lørdag den 5. september 2026 kl. 16:00 mødes Portsmouth FC og Cardiff City i en spændende Championship-kamp, der finder sted på det ikoniske Fratton Park. Begge hold har haft en udfordrende start på sæsonen og søger efter vitalitet og selvtillid i denne afgørende duel. Portsmouth FC ligger i øjeblikket på 20. pladsen med 3 point efter en sejr, men med 3 nederlag i ryggen. De har scoret 5 mål og lukket 8 ind. På hjemmebane har de haft en skuffende start med 2 nederlag, hvilket gør denne kamp endnu vigtigere for dem.
Cardiff City sidder lige over Portsmouth på 18. pladsen, også med 3 point, men deres resultater har været præget af 3 uafgjorte og 2 nederlag. De har scoret 5 mål og lukket 5 ind, hvilket indikerer en mere defensiv tilgang. Udebanestatistikken for Cardiff viser, at de også har haft problemer, hvilket kan give Portsmouth en fordel på hjemmebane.
Sidste gang disse to hold mødtes, vandt Portsmouth FC 2-1, hvilket må give dem en ekstra dosis selvtillid. Med en træner som John Mousinho ved roret, vil Portsmouth helt sikkert stræbe efter at vise deres bedste spil og sikre en sejr, der kan løfte dem væk fra bunden af tabellen. I mellemtiden vil Cardiff City, under ledelse af Brian Barry-Murphy, forsøge at bryde deres uheld og finde vejen til sejren.
Vores odds tip for kampen Portsmouth FC mod Cardiff City
Vores odds tip for denne kamp peger på en hjemmesejr til Portsmouth FC. Givet de nuværende omstændigheder og holdenes form, ser det ud til, at Portsmouth vil være i stand til at tage de tre point. Samtidig vurderer vi, at det er sandsynligt, at begge hold vil finde vej til nettet. Derfor anbefaler vi at satse på følgende:
- Tip 1: Portsmouth FC vinder
- Tip 2: Begge hold scorer? Ja
Vores tips
AI-forudsigelse for kampen Portsmouth FC vs Cardiff City
AI-prognosen for denne kamp indikerer, at Portsmouth FC har en stærkere chance for at sikre sejren, især med hjemmepublikummet i ryggen. Cardiff City’s defensive udfordringer kan give Portsmouth den fordel, de har brug for, til at score flere mål. Derfor er det en god mulighed for at satse på en hjemmesejr i denne opgør.
Info Portsmouth FC
Portsmouth FC har haft en skuffende start på sæsonen med John Mousinho som træner. Holdet har kun formået at samle 3 point op indtil videre, hvilket placerer dem i bunden af tabellen. Med en sejr i baghånden fra deres sidste kamp, hvor de besejrede Cardiff 2-1, har de lidt momentum, selvom de seneste nederlag til Derby County har trukket dem ned. Det er vigtigt for dem at finde rytmen på hjemmebane og gøre Fratton Park til en ubehagelig arena for modstanderne.
Hvordan er den aktuelle præstation af Cardiff City
Cardiff City, ledet af Brian Barry-Murphy, har haft en blandet start på sæsonen. De har stadig ikke formået at sikre en sejr, men deres tre uafgjorte kampe viser, at de har evnen til at kæmpe for point. Holdet har vist sig at være defensivt solide, men manglen på målscoring har været en bekymring. Med en klar strategi for at forbedre deres angreb, vil Cardiff sigte mod at bryde deres uheld mod Portsmouth.
Seneste indbyrdes opgør
I de seneste fem møder mellem Portsmouth FC og Cardiff City har Portsmouth vundet to gange, mens Cardiff har vundet tre gange. Dette viser, at Cardiff har haft overhånd i de seneste opgør, men Portsmouth vil være fast besluttet på at ændre denne statistik og tage en vigtig sejr på hjemmebane.
Præstation i de sidste 5 kampe
I de sidste fem kampe har Portsmouth FC formået at vinde én kamp, mens de har lidt fire nederlag. Dette er et klart tegn på, at de skal finde en bedre form, hvis de vil undgå nedrykning. Cardiff City har derimod ikke haft nogen sejre, men de har samlet tre uafgjorte og to nederlag, hvilket viser, at de er svære at slå, men de mangler evnen til at afslutte kampene med sejre.
Præstation
Portsmouth FC præstation i de sidste 5 hjemmekampe
Cardiff City præstation i de sidste 5 udekampe
Resultat af sidste kamp Portsmouth FC og Cardiff City
Portsmouth FC led et 0-2 nederlag til Derby County i deres seneste kamp, hvilket er en skuffende præstation for holdet. Cardiff City tabte 1-2 til Queens Park Rangers, hvilket også var et nederlag, der kunne have været undgået. Begge hold går ind til denne kamp med behov for at forbedre sig og finde sejre.
Bedste odds og vores betting tip
De bedste odds for denne kamp er tilgængelige hos flere bookmakere. For Portsmouth FC sejr kan du finde odds omkring 2.38, mens begge hold scorer til odds 1.60 er en god mulighed for at maksimere din indsats. Vi anbefaler at undersøge de bedste bookmakere for at finde de mest favorable odds til denne kamp. Find de bedste bookmakere i vores bookmaker oversigt.
Konklusion på kampen
Samlet set ser Portsmouth FC ud til at have en god chance for at vinde denne kamp, især med hjemmebanefordel og tidligere succes mod Cardiff City. Det bliver vigtigt for dem at finde deres angrebsspil og lukke af defensivt for at sikre en sejr i denne vigtige duel. For Cardiff City vil det være essentielt at bryde deres uheld og finde måden til at score mål.
Her er de bedste odds tips til i morgen
Vi opfordrer til at holde øje med vores odds tips til i morgen, da der vil være flere spændende opgør i Championship og andre ligaer, hvor mulighederne for at satse kan være store.
Nuværende stilling
| PL. | HOLD | PTS | K | V | U | T | MF | MI | MF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1
|
Swansea City
|
10 | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 1 | 6 |
|
2
|
Queens Park Rangers
|
10 | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 3 | 4 |
|
3
|
Charlton Athletic FC
|
10 | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 3 | 3 |
|
4
|
Southampton FC
|
7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 5 | 5 |
|
5
|
Wolverhampton Wanderers
|
7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 11 | 8 | 3 |
|
6
|
Middlesbrough FC
|
7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | 2 |
|
7
|
Bristol City
|
7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | 1 |
|
8
|
West Bromwich Albion FC
|
7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | 1 |
|
9
|
Birmingham City FC
|
6 | 4 | 1 | 3 | 0 | 5 | 4 | 1 |
|
10
|
Sheffield United FC
|
6 | 4 | 1 | 3 | 0 | 5 | 4 | 1 |
|
11
|
Millwall FC
|
6 | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 8 | -2 |
|
12
|
Wrexham AFC
|
5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 4 | 2 |
|
13
|
West Ham United
|
5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 8 | 7 | 1 |
|
14
|
Blackburn Rovers
|
5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 |
|
15
|
Watford FC
|
5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 |
|
16
|
Bolton Wanderers
|
4 | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 |
|
17
|
Derby County
|
4 | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 |
|
18
|
Lincoln City
|
4 | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 |
|
19
|
Cardiff City FC
|
3 | 4 | 0 | 3 | 1 | 6 | 7 | -1 |
|
20
|
Norwich City FC
|
3 | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 7 | -2 |
|
21
|
Portsmouth FC
|
3 | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 |
|
22
|
Stoke City FC
|
3 | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 |
|
23
|
Burnley FC
|
2 | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 10 | -5 |
|
24
|
Preston North End FC
|
0 | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 9 | -6 |
- Oprykning
- Playoffkampe
- Nedrykning